Genpower Servisi Aysa Jeneratör
 Menu

  • Çağrı Merkezi 0212 630 51 90 (Pbx)

  • Fax Numaramız 0212 630 93 18

  • E-Posta aysa@aysajenerator.com.tr

Hizmetlerimiz - Genel Hizmetler - Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Jeneratör yedek parçalarını nereden temin edebilirim? 
Jeneratörünüz için, tüm sarf malzemesi ve yedek parçaları firmamızdan temin edebilirsiniz. Ayrıca her marka motor, alternatör ve jeneratör setiniz için oluşabilecek yedek parça taleplerinizde Aysa Jeneratör'den bilgi ve teklif alabilirsiniz.
Jeneratörün bakım ve kontrollerini ne zaman ve nasıl yapmalıyım? 
Jeneratör le birlikte gönderilen bakım ve kullanım kitaplarında yer alan kurarlara uymalısınız. Çalışma süresi, yük durumu, yağ-yakıt kalitesi, ortam sıcaklığı, kirli-tozlu ortam, vs. Bakım, kontrol ve aşınan malzemenin (motor yağı, filtreler, V kayış, antifriz, enjektör, vs) zamanında değişiminden kullanıcı sorumludur. Her 2-3 ayda bir genel kontrollerin, ayar ve testlerin yapılmasını tavsiye ediyoruz. Çalışma saati dolmasa dahi yılda bir kez genel bakım ve motor yağı-filtre değişimi yapılmalıdır. Ayrıca haftada bir kez jeneratör setinizi 10-15 dk kadar yükte test etmelisiniz. 

Jeneratör düşük yükte çalıştırırsa ne olur? 
Jeneratör kapasitesinin üzerinde kullanılması kadar düşük yüklerde kullanılması da sakıncalıdır. Bu şekilde kullanım motor ömrünü kısaltacağı gibi ciddi hasarların oluşmasına da neden olacaktır. Özellikle büyük güçteki jeneratör setlerinin kullanımında bu duruma daha çok dikkat edilmelidir. Standby jeneratörler için izin verilen minimum yük miktarı toplam gücün %30'u kadardır. Jeneratör, yüksüz veya düşük yükte çalıştırıldığında ortaya çıkabilecek problemler aşağıdaki gibidir: 
- Egzoz ve hava emiş sisteminde yağ kaçağı, sıvı akıntısı 
- Silindir kapaklarında veya egzoz manifoldunda karbon birikmesi
- Motor aksamlarında aşındırıcı hasar 
- Yağlama yağının seyrelmesi neticesi yağlama kalitesinin düşmesi
- Beyaz duman 

Devir/dak. nedir? 
Jeneratör 1 dakikadaki dönme devir sayısıdır. Genelde, motor ve alternatörler 50Hz için 1500 devir/dak. veya 3000 devir/dak dır 60Hz için 1800 devir/dak. veya 3600 devir/dak. olarak üretilirler. 

Jeneratöre aşırı yüklenirse ne olur? 
Jeneratör çalıştırılabileceği kategori etiketinde belirtilmiştir (Standby, Prime, Continuous) etiket değerlerinin dışına cıkılması durumunda aşağıdaki problemler oluşur. 
- Motorun aşırı ısınması
- Motordaki aşınmaların artması 
- Alternatör sargılarının aşırı ısınması 
- Yağlama yağının incelmesi ve yağ basıncının düşmesi
- Motor ömrünün kısalması 

Jeneratör gürültü oluşturur mu? 
Tüm jeneratörler egzoz, motor gövdesi, fanlardan kaynaklı ses üretirler. Bunu önlemek için ses izolasyon kabinleri kullanılarak maksimum ses kontrolünü sağlanmaktadır. 

İhtiyacım olan jeneratör gücünü nasıl belirleyebilirim? 
Jeneratör gücünün belirlenmesi uzmanlık işidir ve birçok faktöre bağlıdır.
- Değişken yükler iyi hesab edilmelidir. 

Jeneratör standart ana parçaları nelerdir? 
Başlıca aksamlar şunlardır: 
- Motor - Alternatör - Radyatör
- Şasi 
- Günlük yakıt tankı
- Akü 
- Kontrol Panosu - 

Transfer Panosu Jeneratör yer seçiminde ve kurulumunda nelere dikkat etmeliyim? 
Jeneratörün sorunsuz hizmet verebilmesi için yer seçimi ve kurulumun doğru yapılması gereklidir. 
- Yer Seçimi: Öncelikle jeneratörü nereye yerleştirmek istediğinize karar vermelisiniz. Kapalı bir ortama yerleştirilecekse özellikle havalandırma ve egzoz uzatmasına dikkat edilmelidir. Dış ortama yerleştirilecekse kabin ve platform konularına dikkat edilmelidir. 
- Zemin: Düz, su birikmeyecek şekilde olmalıdır. Bir platform yapılarak güvenli bir yükseklik oluşturulabilir. Ayrıca dış ortamdaki jeneratör üzerine koruyucu bir sundurma yapmakta fayda vardır. 
- Havalandırma: Alternatörden, motordan ve radyatörden yayılan ısıyı uzaklaştırmak için yeterli havalandırmaya sahip bir odaya veya alana yerleştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda taze hava girişi sağlanmalıdır. 
- Yakıt Sistemi: Yakıtın sürekli ve temiz olarak sağlanması gereklidir. Manuel veya otomatik dolum yapılabilir. 
- Egzoz Sistemi: Motor egzozundan çıkan sesin azaltılması ve zehirli gazın güvenli bir şekilde atmosfere atılması sağlanmalıdır. 
- Elektrik Sistemi: Tüm elektrik bağlantıları verilen şemalara ve genel kurallara uygun olarak yapılmalıdır. 

Standby / Prime / Continuous kavramlarını tanımlar mısınız? 
- Standby Güç: Değişken yük altında sınırlı sürede çalışma gücüdür. Ortalama %70 yük değerinde yılda toplam 200 saat çalışabilir. Şebeke enerjisi kesintilerinde yedek güç olarak kullanılır. Aşırı yüklenemez. 
- Prime Güç: Değişken yük altında sürekli çalışma gücüdür. Ortalama yük değeri %70 olmalıdır. 12 saatte 1 saat %10 aşırı yüklenebilir. - Continuous Güç: Sabit yük altında sürekli çalışma gücüdür. Ortalama yük değeri %100 olabilir. Aşırı yüklenemez. 

Jeneratör bir depo yakıt ile kaç saat çalışabilir? 
Jeneratörlerin yakıt sarfiyatı, yük durumuna bağlı olarak değişkendir. Yakıt tankları jeneratörün tam yükünde en az 8 saat çalışacak şekilde dizayn edilmektedir. Yük azaldıkça bu süre uzayacaktır. 

Jeneratörü uzun süre kullanmayacaksam ne yapmalıyım? 
Jeneratörler , en az haftada bir kez 10 dakika yükte test çalışması yaptırılmalıdır. Uzun süre kullanılmayacak ise "Bakım ve Kullanım Kitabı"nda yer alan depolama işlemi yapılmalıdır. Uzun süreli depolama işleminden sonra devreye alma işlemi için Aysa Jeneratörden yardım alabilirsiniz.