Genpower Servisi Aysa Jeneratör
 Menu

  • Çağrı Merkezi 0212 630 51 90 (Pbx)

  • Fax Numaramız 0212 630 93 18

  • E-Posta aysa@aysajenerator.com.tr

Egzost Montajı

Egzost sistemi egzost gazı en kısa yoldan dış ortama atılacak ve minimum egzost direnci olacak şekilde dizayn edilir. Egzost montajında mümkün olduğunca az sayıda diresek kullanılarak ve egzost boru capı kücültülmeden gerekirse (6 metrede ) bir üst çap kullanılmalıdır. Acık olan egzost çıkışına yağmur girişini önlemek için gerekenler yapılmalıdır.

Birden fazla motorun montajında egzost çıkışları aynı manifolda bağlama durumunda özel dikkat gerekmektedir. Bir veya iki makina çalışırken, cıkan egzost gazları çalışmayan makinalara yol bulup girer ve hidrolik kilitlenmeye sebeb olur. Egzost sisteminde flanş+ flanş bağlantısında flanşlar arasında conta (klingirik) kullanılmalıdır. Conta kullanılmalığı taktirde jeneratör odasına egzost gazı girecektir. Oda da meydana gelen hava sirkilasyonu ile hava filitresinin kısa sürede kirlenmesine yol acar. 

Egzost boru malzemesi siyah dikişsiz boru olmalıdır. Egzost borularının ağırlığı motor manifolduna ve turbo charger cıkışına ölü ağırlık basmaması için egzost sisteminin ağırlığı binaya verilmelidir. Bu iş için gerdirme kullanılabilir.Egzost montajı, egzost gazlarının en az zorlanacağı şekilde yapılmalıdır. Egzost tepki basıncı kullanılan boru çapına, dirseklerin sayı ve şekline,susturucunun şekline göre değişir. Keskin dirsekler tepki basıncının artmasına neden olur. Motor aşırı tepki basıncına karşı çalışmak zorunda kaldığından gücü azalır.